I slutet av sommaren vann Lestra upphandlingen för Fittja Gård. Projektet, som ska stå klart under våren 2020, är ett av företagets största hittills.
Projektet för Fittja Gård innefattar mycket spännande. Från att lägga nytt tätskikt på garagetaket, plantering och lekutrustning till att anlägga en ny fotbollsplan.
– Vi kommer även att byta belysningen vid garaget så det blir mycket ljusare i området, berättar projektledaren Milan Mitic.
Eftersom regionen har en tråkig historia med stökigheter och drogförsäljning vill Botkyrka Kommun ge ungdomarna tillfälle till roligare sysselsättningar. Med fler upplysta ytor samt pingisbord, studsmattor och växtplantering får området en rejäl uppfräschning och upprustning. Fokus ligger på att skapa trygghet och välmående för de boende.
En ny fotbollsplan ger dessutom naturliga möjligheter till möten bland ungdomar. Sport och idrott talar ett universalspråk och kan därigenom bidra till en positiv samhällsutveckling.
Arbete pågår redan för fullt, där en underentreprenör anlägger tätskikt. Planen är att allt ska stå klart lagom till att vårvärmen anländer 2020. Och hittills har allt löpt helt planenligt och problemfritt.
– Det är ett av Lestras största projekt och även bland de större jag jobbat med. Så det ska bli väldigt spännande att följa hela resan fram till allting är färdigt, säger Milan.
I slutet av oktober påbörjade Lestra ett anläggningsarbete vid Södra Fornuddsparken i Tyresö. Ett mångmiljonprojekt som är tänkt att pågå till midsommar 2022.
Vi vill passa på att tacka för det här året och önska alla våra kunder, samarbetspartners och medarbetare en riktigt god jul och ett gott nytt år.
Filip Stamenkovics entreprenörsresa kantas av en mängd lyckade satsningar och kreativa vägval. Men det är också en resa fylld av utmaningar och hårt slit som nu tagit honom från Tumba hela vägen till Paris.